Subiektywny mini- przewodnik po regionie
Co w okolicy, czyli co warto zobaczyć
Nasz apartament znajduje się w niewielkiej odległości od wielu atrakcji i perełek regionu. Stoki narciarskie, trasy rowerowe, szlaki górskie w pobliskich parkach narodowych, trasy biegowe, jezioro Czorsztyńskie, przełom rzeki Białki i bliskość granicy ze Słowacją czynią Górski Zakątek dobrą bazą wypadową do eksplorowania tej części Polski.
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi mini-przewodnikiem - to nasz osobisty wybór tego co warto zobaczyć. Jedno jest pewne! Nuda i monotonia Wam nie grozi!
Stoki narciarskie
Szaleństwo na stoku i piękne widoki
Białka Tatrzańska to największy ośrodek narciarstwa w Polsce. Przepiękne widoki, jakie oferują górne stacje Kotelnicy Białczańskiej czy okoliczne stoki, jak ten w Jurgowie czy na Rusińskim Wierchu to istna przyjemność dla ciała i ducha. Dobrze jest rozpocząć dzień raniutko, aby załapać się jeszcze na dobre warunki narciarskie, brak tłumów, a w południe odpocząć w restauracji przy górnej stacji. Pamiętajcie, że od nas na stoki dostaniecie się bezpłatnym ski-busem. Dobrze jest sprawdzić również opcje skipassu TatrySki, który daje Wam możliwość poruszania się po wszystkich stokach bez limitu godzinowego. Polecamy Wam również ośrodek narciarski w Bacheldowej Dolinie na Słowacji. A jeśli czujecie się na siłach to dwa stoki na Kasprowym Wierchu są niezapomnianym doświadczeniem widokowym (warunki narciarskie są często stoki średnio przygotowane, ale miejsce niezwykłe). Na stokach w Białce i okolicy macie znów idealne warunki do rozwoju swoich umiejętności i aktywnego wypoczynku niezależnie od poziomu zaawansowania. Jest to gradka i dla dzieci i zaawansowanych narciarzy!
Trasy rowerowe
Velo Czorsztyn i rowerowe szlaki
"Velo Czorsztyn" to jedna z popularnych tras rowerowych w Polsce, prowadząca przez malownicze okolice Jeziora Czorsztyńskiego i okolicznych gór. Trasy wokół Tatr to z kolei liczne rowerowe trasy górskie i szlaki wokół Tatr, które oferują wspaniałe widoki na te majestatyczne góry. Trasa Wokół Jeziora Czorsztyńskiego to popularna trasa rowerowa, która biegnie wokół malowniczego Jeziora Czorsztyńskiego. Rozpoczyna się w miejscowości Niedzica i prowadzi przez urocze wsie, lasy i pola, a także zapewnia piękne widoki na zamek w Niedzicy oraz Tatry w oddali. Jadąc z Białki Tatrzańskiej przez wieś Nowa Biała do Łopusznej wyjeżdżacie na szlak Velo Czorsztyn prowadzący nad jezioro. Trasa wokół jeziora jest wspaniała i świetnie przygotowana. Jeśli znów nie macie tyle zapału, a chcecie zobaczyć jak najwięcej to możecie skrócić sobie drogę i przepłynąć z rowerami na drugą stronę jeziora do Niedzicy. Wówczas można nawet podjechać do Niedzicy i zwiedzić zamek oraz przejść się po zaporze na Jeziorze Czorsztyńskim. Bezpośrednio od nas, przez przejście graniczne w Jurgowie możecie przejechać na rowerze na Słowacje, która oferuje widokową trasę rowerową aż do Tatrzańskiej Łomnicy.
Zimą trasa wokół jeziora przekształcana jest w trasę biegową.
Baseny termalne
Termy, czyli relaks po dniu w górach
Białka i okolice to centrum basenów termalnych. Nasze ulubione miejsce na błogi relaks! To okazja do spokojnego relaksu i odprężenia, gdzie gorące baseny, sauny i masaże są do Waszej dyspozycji. Idealne po dniu spędzonym na stoku lub na górskich wędrówkach.
Do wyboru macie kilka obiektów. Najbliżej naszego apartamentu, w odległości 3 km znajdują się Termy Bania - zaraz przy dolnej stacji Wyciągu Kotelnica. Drugimi w kolejności są Termy w Bukowinie Tatrzańskiej, nieco dalej w Szaflarach oraz w Chochołowie czy w słowackiej miejscowości Trstená.
Wszystkie te obiekty oferują piękny widok na góry, dobre restauracje dookoła, a w sezonie również bogatą oferta koncertów i wydarzeń dla dzieci. Wasze pociechy nie będą się nudzić.
Szlaki górskie
Parki Narodowe i górskie wędrówki
Białka Tatrzańska otoczona jest przyrodą i oferuje kilka Parków Narodowych w zasięgu od 20 minut do niewiele ponad godziny jazdy samochodem.
Tatrzański Park Narodowy po polskiej i słowackiej stronie oferuje niezliczona ilość przepięknych szlaków górskich o różnym stopniu trudności. Osobiście jesteśmy fanami słowackich szlaków z uwagi na mniejszą ilość turystów i przepiękne, bardziej dzikie krajobrazy i ścieżki. W odległości 20 minut znajduje się Gorczański Park Narodowy. Najbardziej znany szczyt Turbacz jest świetnym punktem wypadowym w dalsze części tych gór, które są idealną opcja na rodzinne wędrówki. Nieco dalej bo w okolicach Krościenka nad Dunajcem i Szczawnicy macie Pieniński Park Narodowy, który urzeka szczególnie jesienią (te kolory!). Można spróbować spływu Dunajcem lub przejść się wzdłuż ścieżką do Czerwonego Klasztoru po Słowackiej stronie.
Możliwości jest na prawdę wiele!
Aktywny wypoczynek z rodziną
Bór na Czerwonem i Brama w Gorce
Rezerwat przyrody "Bór na Czerwonem" w Nowym Targu to urokliwe miejsce na Podhalu, które warto odwiedzić, jeśli jesteś miłośnikiem przyrody i chcesz doświadczyć spokoju oraz piękna tego regionu razj jeśli jesteś miłośnikiem tras biegowych zimą. Rezerwat oferuje dobrze oznakowane szlaki turystyczne, które umożliwiają przyjemny spacer po lesie pieszo lub na rowerze (również z psami na smyczy). Możesz spotkać różnorodne gatunki ptaków, w tym te rzadkie i chronione. Dzięki tabliczkom można się czegoś nowego nauczyć o przyrodzie. Oferuje on edukacyjne tablice i informacje, które pomagają zrozumieć ekosystemy i procesy zachodzące w lesie.
Zimą cały rezerwat wraz z pobliskim lotniskiem zmienia się w przepiękne trasy biegowy długości ok 50 km. Start na lotnisku w Nowym Targu pozwala pokonać całkiem niezły dystans na dobrze przygotowanej trasie. Z tego miasta prowadzi również najczęściej uczęszczany szlak na Turbacz oraz szlak do Bramy w Gorce - nowej atrakcji regionu, czyli polskiej ścieżce w koronach drzew. Jest to dobra alternatywa dla rodzin z dziećmi. Podobny obiekt znajduje się w Bachledowej Dolinie.
Muzea i zwiedzanie
Szlakiem zabytków i historii gór
Obecność w górach to nie tylko natura. Warto poznać bliżej kulturę Podhala. Polecam zatem spacer po urokliwych muzeach Zakopanego, które mieszczą się w pięknych starych willach, zobaczenie dworku Tischnerówki w Łopusznej czy podążenie szlakiem architektury drewnianej. Warte uwagi jest Muzeum Tatrzańskie, Willa Koliba - Muzeum Stylu Zakopaniskiego, Willa Oksza, Willa Atma Szymanowskiego czy Hasiora, Muzeum Kasprowicza. Pobliska Szczawnica - piękna miejscowość uzdrowiskowa - oferuje urokilwe zabudowania oraz stary zdrój, gdzie znajduje się restauracja/kawiarnia.
Małe kościółki i kapliczki, jak zabytkowa wpisana na listę UNESCO Parafia św. Michała Archanioła w Dębnie to również miejsca warte zobaczenia. Zwiedzanie to też może być ciekawy plan na spędzenie dnia u podnóża Tatr.